Extrudéry a expandéry Almex

Nizozemská společnost Almex je specialistou na jednošnekové extrudéry a ContivarTM expandéry, které jsou používány po celém světě při přípravě krmiv pro domácí zvířata (petfood) a ryby, ve výrobnách krmných směsí, pro extrahování oleje a v chemickém průmyslu.

Extruze při výrobě krmiv

Extruze je moderní výrobní postup, který je využíván při zpracování surovin (obiloviny, luštěniny i jiné zemědělské produkty) pro krmné směsi a při výrobě krmiv pro domácí zvířata. Extruze se dělí na suchou a mokrou. Princip je obdobný, základní rozdíl je v tom, že u mokré extruze je surovina před zpracováním napařena v kondicionéru.

Mokrá extruze představuje proces, při kterém se zvlhčený materiál, bohatý na škroby, bílkoviny a vlákninu, působením vysokého tlaku, teploty a mechanické síly přemění na tvárnou hmotu. Postupně dochází k denaturaci bílkovin a želatinaci škrobových složek. Hmota při výstupu z extrudéru prochází expanzními tryskami v matrici, kde ztrácí vlivem poklesu tlaku vodu. Působením několikanásobné expanze se získá pórovitá křehká struktura produktu.

Hlavní výhodou extruze je denaturace bílkovin a želatinace škrobových složek, což přináší zvýšenou stravitelnost pro zvířata. Zároveň se výrazně sníží obsah antinutričních látek a zlikvidují kontaminující mikroorganismy. Nízký obsah vlhkosti v extrudátu přispívá k prodloužení trvanlivosti.

Expandace krmiv

Princip expandace je obdobný jako u extruze, ale expandéry se liší od extrudérů výstupní částí. Expandéry nemají matrici a materiál se protlačuje štěrbinou mezi pouzdrem expandéru a výstupní hlavou. Instalují se před granulační lisy pro výrazné zlepšení průběhu granulace, zvýšení stravitelnosti a energetické hodnoty granulí se současným ošetřením před salmonelou a dalšími škodlivými bakteriemi.

Expandéry se také využívají pro výrobu finálního produktu. Expandát má sice oproti granulím částice nestejnoměrné velikosti a je silně porézní, avšak jeho výroba je levnější než granulace. Expandát je vhodný pro drůbež, prasata i skot.

 

  • Almex BV
  • Verlengde Ooyerhoekseweg 29
  • 7207 BJ Zutphen
  • The Netherlands
  • almex.nl

Fotogalerie

<
Alvan Blanch - Extrudér AL300 Alvan Blanch - Extruzní hlava Alvan Blanch - Expandér AL200 Alvan Blanch - Expanzní hlava Alvan Blanch - Extrudér AL150 Alvan Blanch - Kondicionér Alvan Blanch - Drtič expandátu
>

Ke stažení